Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Užitečné info
Co s sebou / Jak to probíhá?

OBECNÉ INFORMACE:
- Kdy? Ideálním obdobím pro focení je mezi 28-34.týdnem. Záleží na velikosti vašeho bříška i na tom jak se sama cítíte. V tomto období je bříško krásně "těhotenské" kulaté a vy byste se měla cítít z celého období těhotenství nejlépe. Není potřeba jej fotit dříve, protože zejména u štíhlých žen není ještě příliš co fotit. Pozdější termín je zas pro ženy náročný, co do fyzična a únavy (kdy jste sama hodně unavená, záda bolí a tak hodinové focení by vás mohlo ještě více unavit), nehledě na to, mnohé těhulky jsou zavodněné a mnohé z nás se cítíme jako velryby :-) Rovněž může také po tomto termínu nastat riziko, že vás nestihneme ve stavu 2 v 1 :)

- Kdy se objednat? Cca měsíc - dva před obdobím, kdy budete mezi 28-34.týdnem. Zda zvolit 28. nebo 34.týden spíše odhadujte dle velikosti a tvaru bříška.

- Kde? Krom focení v ateliéru jsou nádherné fotografie i z přirozené prostředí v exteriér. Ven pak můžeme vzít tabulku s nápisy, závěsy s nápise "kluk, holka" apod. I na toto focení je fajn vzít vícero oblečení, ale je potřeba počítat s převlékáním v autě / exteriéru. Je tu i možnost focení ve vašem domácím prostředí, tzv. lifestylefoto (pouze od jara do podzimu) v rámci Třebíče a okolí). Focení se pak odehrává většinou v nejsvětlejší místnosti. Ideální je volná zeď bez zástavby nábytku případně nějaké křeslo či sedačka, krásná kuchyň, obývák....

CO S SEBOU NAMÁTKOU ZE ZAVAZADEL: (nezapomínejte přibalit oblečení i tatínkům a dětem :)). 
Slušivé jsou rifle (těhotenské i ty, které jste měla před tím, než jste otěhotněla - jasné je,že je nedopnete, ale je to spíše o srovnání, jak vám bříško narostlo). Bílé / černé košile (mohou být i pánské), kalhotky zajímavé střihem, krajkové kalhotky (které nebudou příliš těsné), košilky, těsná tílka, různé topy, trička (i ty veselé těhotenské) = každopádně lepší jsou ty upnutější z důvodu toho, že ve volnějším oblečení nevynikne tolik těhotenské bříško, lesklé oblečení, věci s výraznými nápisy i jednobarevné šatstvo, šaty, džíny (nejlépe všem), šperky, čapky, klobouky, golfová výbava, uniformy, kožíšky, hračky pro mimi, oblečky, snímky z ultrazvuku, dudlíčky, botičky, rukavičky, spony do vlasů, kytaru i kyselé okurky, květy, kravaty, plyšáky, prostě cokoliv co vás charakterizuje, či v čem se cítíte dobře.

VEZMĚTE PARTNERA! Nejen, že se budete cítit ještě lépe, když bude u Vás, ale také se s vámi může podílet na prvních společných fotografiích s budoucím potomkem.
Mnozí muži neradi focení, pokud se tedy zdráhají, poproste je alespoň o odvoz a jejich přítomnost v ateliéru, kde je už přesvědčím.
Pokud vůbec nechtějí ani slyšet, nebojte se dojet sama. I přesto, že ve dvou se to lépe táhne a samozřejmě těhotenské foto ve dvou je bezesporu lepší, tak i sama můžete mít citlivé a intimní fotografie. Později by vás mohlo mrzet, že nemáte žádné fotografie z těhotenství jen kvůli tomu, že jste se bez partnera neodhodlala. Nebojte se, neukousnu vás, jsem také žena a pro dost věcí mám pochopení! :)

Ráda zrealizuji jakýkoliv nápad. Informace o tom, že hrajete v kapele, fandíte fotbalu, jste motorkáři, sportovci, turisté... nám dá více možností vytvořit netuctové fotky. Vaše oblíbené věci dodají vašim fotografiím více osobního kouzla. Těhotenské fotografie tvořím pro vás, podle vašich představ.
Určitě takové věci pište či volejte při objednávání na focení, abych se moha připravit, případně poradit, najít vhodnou doplněk či outfit a mohla váš nápad zrealizovat a dotáhnout do dokonalosti :)

Mimo jiné jsou v ateliéru k dispozici: metr na měření bříška, různé mašličky přes bříško, plátna, hrníček na poslouchání bříška, dudlíky, plátna na zakrytí partií, capáčky, dětské kostky s písmeny apod. Také i nepřeberné množství šatů (dlouhé černé, bílé, fialové, horčicové, hnědé. Některé jsou krajkové "boho" stylu, některé hladké), krajkové tuniky (povětšinou v bílé a černé barvě). Upřímně nemám všechny konfekční velikosti, ale co mám, ráda nabídnu k využití. 

Pokud chcete fotografie těhotenských aktů, na cestu zvolte oblečení bez těsných gumiček. Tu okolo bříška určitě už cestou do ateliéru nejlépe dát pod pupík příp zvolit šaty, či legíny. Podprsenku raději odložte a dáte si ji až v ateliéru (těhulkám mizí otlakům déle).

Nahota - rozhodně se nebojte, že vás budu do něčeho nutit. Je jen čístě na vás, zda se chcete fotit oblečení,nebo se odhalíte celá (či oba) a bude vidět takříkajíc "vše" nebo za vás budeme fotit stylem zakrytá krása (pro tyto účely jsou v ateliéru různá plátna), či využíváme v ateliéru světel a stínů nebo pouze ve spodním prádle apod.

Obecně - V případě, že přijdete s partnerem a dětmi, je lepší, když se barevně sladíte (není to samozřejmě žádná povinnost, ale na fotografiích to vypadá lépe).  V tomto případě většinou fotíme nejdříve společné fotografie vás s dětmi, partnerem. Pokud se děti pak nudí, vezměte jim nějakou zábavu. Případně po nafocení vaší rodiny, vyslat děti s partnerem do ulice, abyste nebyla ničím a nikým rušena a focení si užívala. Pokud je horší spolupráce s dětmi, necháváme si je po celou dobu focení a využíváme každou možnou chvilku a střídáme, nijak neplánujeme. Vše dle aktuálních dispozic :)

Inspiraci můžete najít v mé galerii a pokud stále nemáte představu, co na sebe, či jak se barevně sladit, v této galerii uvádím pár tipů (zdroj fotografií: Pinterest, kde najdete i mnoho dalších typů).

Prosím maminky, abyste přijely na focení již nalíčené a upravené, abychom neztráceli čas, který můžeme věnovat focení. Pokud máte zájem zajistit služby kosmetičky, vizážistky, tak níže uvádím kontakty na čtyři z nich, se kterými mám dobré zkušenosti a dobře se mi s nimi spolupracuje (v tomto případě je potřeba při objednávce uvézt, že se jedná o photo makeup a že potřebujete být v danou dobu u mě). 

 • JANA ŠPAČKOVÁ, tel. 604 528 197
 • ANDREA KOČÍ, tel. 739 510 383
 • ZUZANA MATERNOVÁ, tel. 725 657 445,   http://beautystyle-studio.cz/
 • LUCIE NOVÁKOVÁ, tel. 602 726 905,   http://ones-lucie-novakova.webnode.cz/
 • EVA NOHOVÁ, tel. 604 834 472


  - DALŠÍ MOŽNOSTI:
  Pro uchování delikátní vzpomínky, lze fotit těhotenství měsíc po měsíci, příp. vícekrát v průběhu těhotenství a vytvořit koláž "rostoucího" bříška.

  Nyní k nám proniká ze zahraničí zachycení porodu. Každá žena vnímá tuto možnost jinak. Jedna je stydlivá,  porod je pro ni velice intimní záležitostí a krom lékařů, porodní asistentky a partnera by nesnesla na sále nikoho dalšího. Jiné maminky zas tuto možnost vnímají tak, že mají velkou vzpomínku na tento velice důležitý okamžik. Osobně musím říct, že tuto zkušenost ještě nemám, ale focení u porodu vnímám tak, abych byla co nejméně viditelná, nikoho nerušila, abyste si prožitek mohli zažít co nejvíce nejintimněji. Takovéto focení je založeno především na detailu a dodávají se především fotografie v černobílé verzi. Protože příchod miminka na svět se nedá domluvit dopředu, je to spíše o momentální časové dispozici. Udělám však vše proto, abych příchod miminka na svět mohla zachytit.


OBECNÉ INFORMACE: 

- Kdy? Novorozená miminka fotím v rozmezí 5-15.dne jejich věku. Tedy je to hned první týden, co jste z porodnice doma. Čím dříve se fotí, tím lépe, ne tak jak si maminky mnohdy myslí, že stačí až po šestinedělí (není to již novorozenec, nehledě na to, že 5.-6.týden je nejkritičtějším obdobím pro focení miminek jako takových). 
Do 15tého dne: lépe se jim usíná /v podstatě stačí mít napapané bříško a teplíčko/, spinkají tvrdším spánkem (tedy se dají krásně polohovat, tak jak je napolohuji, vydrží. Dokonce ani převlékání či manipulace s nimi jim ve spánku nevadí. Co je důležité je, že je netrápí tolik bolení bříška, jako právě v období po šestinedělí. Výhodou je, že obvykle mají i tatínci dovolenou, tedy je snazší najít termín pro focení. 


- Kdy se objednat? Maminky, prosím, abyste si tento termín zarezervovaly včas již v těhotenství. Napište mi mail, či zavolejte. Zapíši si váš předběžný TP (je to z důvodů, abych s vámi předběžně počítala). Protože dopředu přesně nevíme, kdy se miminko narodí, jakmile se tak stane, ozvěte se z porodnice, kdy se již domluvíme na konkrétním termínu. 

Opravdu se ozývejte již z porodnice (cca 2-3.den, kdy víte, že půjdete domů), nikoliv až z domu. Jednak z důvodu toho, že v porodnici máte čas takové věci řešit. Doma si přes veškeré kojení, vaření, praní nemusíte vzpomenout a pak už může být pozdě, kdy na "ideální období" k focení již nebudu mít v diáři volno, či miminku už bude více dnů, než je k takovému focení potřeba. Z porodnice můžete i zaslat SMS, jen oznamovací sms typu "jsem na světě, vážím, měřím. Váš Honzík" mi nic neřekne :-) 
Při objednávce (ať už telefonicky nebo mailem) prosím uveďte: Vaše jméno a kontakt na vás (telefon, mail), pohlaví miminka (jeho stáří=počet dnů), zda chcete fotit miminko samotné nebo i s rodiči (zda s sebou budete brát i starší sourozence miminka+jejich věk Děkuji.


- Kdy se fotí? Focení zpravidla probíhá úterky a čtvrtky dopoledne, případně jiný den, ale pouze DOPOLEDNE. Odpoledne miminka nefotím, protože pracuji s přirozeným denním světem a toho odpoledne (zejména v zimních měsících) není dostatek. Miminka jsou navíc ráno / dopoledne daleko spokojenější než-li odpoledne či večer.


- Jak dlouho trvá focení?? 1-2 hodiny, někdy i déle. Proto je potřeba se vyzbrojit dávkou trpělivost a hlavně zanechat doma nervozitu z toho jak to dopadne, jak bude malé spolupracovat. Duševní rozpoložení maminky se hodně odráží na stavu miminka a je-li nervózní maminka, je obvykle nervózní i miminko.  
Pokud je miminko hodně mrzuté (a nezabírá žádná z mých "osvědčených" rad či praktik :), pošlu vás domů a přijdete si za týden. Hlavu vám nikdo neutrhne, jen zkrátka je od vás očekáván klid v sobě, aby se to povedlo nejlépe na poprvé :)
Při příjezdu je potřeba počítat s tím, že cca 2 hodiny se mnou strávíte v ateliéru, tedy nejlépe nemít na ten den nic naplánovaného, co by vás časově znervózňovalo (prohlídka u Dr. apod), hlad staršího potomka atd.


CO VZÍT S SEBOU ZE ZAVAZADEL:

Co se týče praktických věcí, vezměte s sebou
- náhradní pleny pro miminko
- látkové pleny pro případ nehod, 
- 3-4 jednorázové přebalovací podložky, 
- vlhčené ubrousky, 
- deku na zakrývání miminka, 
- dudlík (i v případě, že jej miminko nechce, či jej nechcete používat = za cca dvě hodiny si na dudlík miminko nenavykne, ale nám hodně usnadní práci). 
- Pokud nekojíte, vezměte umělé mlíčko. V ateliéru je mikrovlná trouba, tzn. můžete již předpřipravit do flaštičky.
Případně můžete vzít zvlášť převařenou vodu a sušené mlíko. Další možnost je si vzít vodu nahřátou v termosce. Zkrátka tak, jak jste zvyklý s sebou nosit pro prcka dlabanec.
- Pokud plánujete společné fotografie miminka s rodiči, vezměte i sobě (i tatínkovi :-) náhradní oblečení (často se stávají nehody v podobě čůrání, ublinknutí apod). 
- Maminkám doporučuji, pokud chcete schovat nestáhnuté bříško po porodu, vezměte si bílé či černé tričko. Světlé oblečení na světlém pozadí či tmavé na tmavém decentně potlačí vše.  Nebráním se však i veselým barvám. Hezké jsou fotografie např. když táta s miminkem mají pouze džíny. Maminky mohou také vzít těhotenské kalhoty pro porovnání před a poté apod :) 
- Miminkům můžete vzít spíše jednodušší oblečení - košilky, bodýčka, šatičky, džíny, botičky. Většinou však fotíme miminko nahaté (v ateliéru je k dispozici ruční topítko, takže se nemusíte bát, že vám prochladne), případně v oblečkách, které mám pro tyto účely v ateliéru (overálky, kaťátka apod).
- Pokud jste sportovci, hasiči, motorkáři, hudebníci, máte nějaké speciální zaměstnání apod., a rádi byste toto promítli do fotky, ráda vás uvítám s těmito rekvizitami, abychom to do fotky zakomponovali.
- Protože v ateliéru během focení miminka panuje velké (až saunové) teplo, vezměte s sebou i lehký pohodlný oděv.
- PROSÍM PŘED FOCENÍM MIMINKO NENATÍREJTE KRÉMEM / SÁDLEM (i když je kůže suchá, lepší suchá než lesklá). Děkuji!!!
- Dále si sebou vezměte hotovost na platbu zálohy, v případě potřeby svačinu pro sebe, pití.


V ateliéru je k dispozici nepřeberné množství oblečků, čepiček, čelenek, mašliček a jiných ozdob na hlavu, kravat, kukliček, košíků, bedýnek a jiných různých nádob, dek, kožešinek, vln, pozadí a podlah, které využíváme pro focení miminek. Jak se říká v jednoduchosti je krása, miminka jsou křehká a krásná a není potřeba, aby je obklopovalo mnoho dekorací. 

Inspiraci můžete najít v mé galerii a pokud stále nemáte představu, co na sebe, či jak se barevně sladit, v této galerii uvádím pár tipů (zdroj fotografií: Pinterest, kde najdete i mnoho dalších typů).


Na focení se dostavujte včas. Zdlouhavě před focením doma nekojte, abychom prckovi měli ještě co dát. Raději přijeďte o 15 min dříve (stačí opravdu čtvrt hodinky!!!) a nakojíte v ateliéru ve vedlejší místnosti. Při příjezdu hlaste, že byste potřebovaly.

Prosím maminky, aby jste přijely na focení již nalíčené a upravené, abychom neztráceli čas, který můžeme věnovat focení. Pokud máte zájem zajistit služby kosmetičky, vizážistky, tak níže uvádím kontakty na čtyři z nich, se kterými mám dobré zkušenosti a dobře se mi s nimi spolupracuje (v tomto případě je potřeba při objednávce uveďte, že se jedná o photo makeup a že potřebujete být v danou dobu u mě). 
ANDREA KOČÍ, tel. 739 510 383
ZUZANA MATERNOVÁ, tel. 725 657 445,  http://beautystyle-studio.cz/
LUCIE NOVÁKOVÁ, tel. 602 726 905,  http://ones-lucie-novakova.webnode.cz/
EVA NOHOVÁ, tel. 604 834 472


- Koho vzít s sebou?

*** STARŠÍ SOUROZENCE MIMINKA (při focení newborn rodinných / sourozeneckých).
Máte - li první miminko, tento dlouhý odstavec můžete směle přeskočit :)

Zde je potřeba se vžít do situace vašeho staršího dítěte (většinou je to věk 2-4roky, což je víceméně samo o sobě kritický "fotověk" mezi námi fotografy.). Představte si, že celé ty roky Vás dítě mělo samo pro sebe a hned první dny, kdy si přivedete domů, pro něj "vetřelce" ač v tu chvíli třeba vypadá, že svého sourozence miluje, v ateliéru je to tak nějak jinak, protože po celý svůj život vždy a všude mělo svou pozornost a teď se musí dělit. To proto, že se snažíme věnovat miminku (minimálně ho přebalit, převléct, nakojit). Staršímu prckovi to přijde jako zrada a nezbývá než na sebe upozorňovat = a mnohdy ne šťastným způsobem /nedívá se, nechce být u vás, a už vůbec ne u toho miminka či se s ním fotit, či vám tím udělat radost.. , padá k zemi, schovává obličej, plazí jazyk, dává si ruce do pusy apod/. Navíc je v cizím prostředí a má se smát na nějakou "tetku" (tím myslím mě), kterou vůbec nezná (nebo jen trochu z minulých focení) a když se malinko usměje, pro rodiče je to málo a sem tam mu to vyčtou (většinou maminky) a dítě se "kousne". Pokud se do té chvíle aspoň trochu snažilo, tak přestane aneb "dělal jsem to doteď špatně/málo/, tak co bych to dělal dál." I kolikrát slyším "vždyť ses na focení těšil" = musím říct, že někdy je lepší nepřipravovat dítě na focení. Neříkat mu kam jdete, co se tam bude dít (kdy to rodiče popíší, že si bude jen hrát a najednou "nesmí" zkoumat, "musí" být v náručí, "musí" se koukat, "musí" se smát apod, zkrátka vše, co v tu chvíli zrovna nebude chtít. Utvoří si totiž svou představu, která je samozřejmě úplně jiná než jak to skutečně je). Lepší prostě jít a neříkat nic (ani těm, co se rádi fotí).
Po dobu focení krom toho, že Vám co do rodinných pomohu s miminkem, se v tu chvíli hlavně soustředím na starší dítě, tak aby se cítilo důležité. Díky tomu docílíme jeho spolupráce, protože se budu snažit být jeho spojencem a tak nějak mu ukázat, že je stále středem pozornosti :)

Od Vás potřebuji, prcka:

- Nepeskujte, že se málo směje. Spíše ho chvalte (samozřejmě, pokud je za co. I když stačí maličkosti=má radost, že se Vám zavděčí a že jste si toho všimli. )
- Slibujte odměny (že ji dostane po focení, či že až půjdete domů, stavíte se do obchodu a něco dobrého koupíte). Nedávejte je v ateliéru-resp ne alespoň úplně na začátku (jednak není ještě pořádně za co ji dát, tedy dítě nebude motivované po zbytek focení), příp. jen co dojí např křupku,piškot-odběhne vám ihned pro další-nebude mít nikdy prázdnou pusu, v rukách spoustu dalších "mňamek" a samozřejmě neustále plnou pusu a pak bohužel i podobně vyhlížející fotografie). Nejlépe opravdu až po focení či cestou domů.
- Nevyčítejte (např. "to nebudeme mít hezké fotky, to to malému bráškovi pěkně kazíš atd. Věřte mi, že to je v tu chvíli přesně to, co si ten malý človíček přeje.. Ono skutečně v tu chvíli miminko ještě bere jako svého nepřítele a až za pár dnů, někdy týdnů či měsíců si na svého sourozence zvykne a bude ho brát jako parťáka).
- Nekřičte - (pokud to samozřejmě není za práh únosnosti = padání k zemi, bušení pěstmi, plivání, bití vás rodičů/mě apod.=to je pak samozřejmě na vás rodičích dle vaší výchovy). Dítě se vám "kousne" a bude plakat a uplakané fotky také nejsou to pravé, co byste si chtěli odnést domů.
- Nevyhrožujte např. mojí osobou = "Podívej teta / paní fotografka se bude na tebe zlobit. = nejsem čert, aby se mnou strašilo. Nehledě na to, že Vašemu dítěti je možná i jedno, že se budu zlobit, případně mě bude brát "ZA TU ZLOU" a tím pádem se bude mračit nebo bude brečet. To určitě dobrá varianta není. Potřebuji být tím jeho spojencem, nikoliv strašidlem!!!! Navíc já vám vychovávat děti nechci a ani nebudu (tedy raději, když už to řeknete - použijte "já (taťka/ mamka) se budu zlobit". Pro ty zlobivější "přijde si pro tebe čert" (což je na zvážení každého z vás, co je pro vaše dítě ideálnější či co na něj platí). Samozřejmě i čert může mít stejný efekt jako když strašíte "zlou tetou", tzn. začne brečet a bude chtít z ateliéru odejít.

Samozřejmě nejlépe asi zní "budu moc smutná, když na té fotce nebudeš" apod.
- Povzbuzujte - "ukaž bráškovi, jak se to dělá.. apod, aby se zkrátka cítilo důležitě. 
To vše, ale ne za cenu své autority!!!!
Nenechte dítě rozhodovat za vás!!! Pár případů za všechny: 
"Vezmeš si tyhle ty šatky nebo tyhle?" (Holčička nemá páru jaké se jí zrovna líbí. Cítí, že vy nevíte (neví, že se ji chcete jen zavděčit), povětšinou se stejně chce navléct do těch co vy nechcete.. případně se do nich obleče a hned je sundává a chce ty druhé apod. Zkrátka "vem si tyhle ty šaty, ty ti sluší a moc se mi v nich líbíš." Holčička vás respektuje a ráda se vám líbí a hlavně ve vás bude cítit rozhodnost".
"Sedneš si sem nebo tam???" Tak je jasné, že si vždy vybere místo, které nechceme. Ideálně mimo pozadí apod.
Neptejte se ho: "Chceš / Budeš se fotit?" = dítě dostává právo volby a samozřejmě odpoví, že ne! (a pak nechápe, když jste se ho zeptali a ono se mohlo rozhodnout, jak to, že se zlobíte a proč ho teda vlastně nutíme).

Po přečtení těchto řádků si říkáte: "tak to musí být očistec focení u Matějkové! :D"
Neberte to tak, jde spíše o mnohaleté zkušenosti focení dětí v tomto věku (jak je výše popsáno platí obecně pro věk 2-4roky) a v kombinaci s těhotnou maminkou či právě s novorozeňátkem jsou děti trochu nevyzpytatelné (většinou je to opak toho,co je doma=zkrátka se předvádí a snaží se na sebe upozornit).
Hlavně ne všechny děti takové jsou. Jde spíše o doporučení a možná i trochu "hororový" scénář, co může, ale nutně nemusí nastat :) Tak jen, abyste byli připraveni na veškeré možnosti :)
Někdy se samozřejmě stane i to, že než přemluvíme staršího prcka ke spolupráci, už je unavené a nevrlé miminko a už nedokážeme docílit nádherných spících fotek miminka (neb i pak nervozita rodičů vezme za své=a ta se na miminko přenáší víc než bychom chtěli), i přes veškerou snahu, to opravdu nejde a jste odesláni domů s tím, že to musíme zkusit např. o týden později, kdy každý den navíc je pro newborn nesmírně komplikující (čím starší, hůř se uspává, polohuje a samozřejmě vás to i víc stojí peněz). Tedy lépe tomu předejít a promyslet a zvážit přítomnost sourozenců u newborn focení.
Řešení....
1) Rozdělíme focení na dva termíny: V prvním přijde pouze maminka sama s miminkem, nafotíme pouze miminko (kdy si odnesete naprosto v klidu nafocené miminko). V druhém termínu např. o týden později, či o měsíc (dle zvážení rodičů) objednám celou rodinu a celý druhý termín věnujeme jen rodinným a sourozeneckým fotografiím (máte čas se pár dnů doma všichni zžít. Už budete mít miminko nafocené, tím pádem jdete na rodinné focení již relativně v klidu a bez nervů jak to dopadne). Toto je úplně nejideálnější varianta jak docílit jak krásných newborn záběrů mimča samotného tak i pak rodinných fotografií. (Cena: 1.termín se počítá cenově jako newborn samotný, 2.termín se cenově počítá dle toho s jakým odstupem přijdete např. pokud do dvou týdnů = newborn s rodiči, pokud je to o měsíc později, počítá se jako běžné rodinné s malými dětmi. Každopádně na druhý termín se vztahuje sleva 10%, pokud jste byli na těhu foto, tak je sleva na oba termíny).
2) Odfotíme rodinné / sourozenecké a zůstává maminka s miminkem
Další varianta sic méně ideální, ale také relativně fajn. Nafotíme rodinné foto (je toho ale méně, žádné převlékání atd., než když termíny máte dva) a pak tatínka (příp. babičku) se starším sourozencem po nafocení potřebných snímků vyšleme na procházku/ nakoupit/něco zařídit. V ateliéru zůstává pouze maminka s novorozencem.
Může, ale nemusí se stát výše popsaný hororový scénář a to, že tak dlouho přemlouváme staršího sourozence k focení, až dojde k nespolupráci miminka (Nastane hlad, bříško zlobí, nemůže zabrat do spánku)..  Je tedy možné, že budete muset přijít znovu za pár dní (za příplatek), abychom miminko samotné dofotili. Tedy pak je postup opačný (nafoceno pár rodinných,  zbývá nafotit miminko v dalším termínu za příplatek).

Pokud sourozenec v ateliéru po rodinných fotografiích zůstává, nezapomeňte vzít nějakou zábavu= knížku ve které si spolu budete číst (nyní vás bude mít jen pro sebe, o novorozence se krom kojení postarám), nebo nějakou hru, hračku. Nezapomeňte na pití či nějakou lehkou svačinu (ideál něco nedrobivého=např. přesnídávkovou taštičku), aby nás         nepopoháněl hlad :-D

*** DALŠÍ OSOBY: 
Tatínek - Většinou vám maminkám dodají pohodu a odvahu se focení zúčastnit. Vesměs jsou tatínci pozorní, nápomocní a vše probíhá naprosto v klidu :-)
Zřídka, ale někdy se vyskytne i nervózní tatínek, který se "strašně rád" fotí či sdílí stejné "nadšení" pro aranžované foto miminek jako maminka. To pak nikomu příliš neprospívá a takový tatínek bude po nafocení společných fotek odeslán např. na nákup (připravte mu dlouhý seznam :)) či pro vyzvednutí rodného listu /může jet do práce apod.
Jiný doprovod - Pokud se nemůže nebo nechce tatínek zúčastnit, zvažte jiný doprovod (maminka, kamarádka apod). Pokud to vyloženě není nutné, neberte s sebou nikoho. Já vás neukousnu, stejně jako vy i já jsem maminkou a ráda si s vámi během focení popovídám o aktuálních strastech šestinedělí, o porodu apod. Poradím, ukážu jak na mimi, když se zlobí, když bolí bříško apod. Focení probíhá v pohodě a vy můžete (pokud si nechcete povídat) relaxovat :)
Např. zvažte, zda je nutná přítomnost vaší maminky, která je citlivá a nesnese, že si miminko občas popláče, případně nechce, aby se na miminko sahalo a polohovalo..
Pokud by Vám však maminka měla dodat sebevědomí, vnitřní klid, hodí vás do pohody, navodí nám všem úsměv,         vypomůže se starším sourozencem, vezměte ji s sebou, byť by měla za úkol jen vzít pak staršího prcka na procházku.

Pro starší sourozence jsou však babičky / dědové / ostatní osoby spíše na škodu (mají tendenci se více předvádět než obvykle). 

Obecné informace:
Pokud jste propásli vhodný věk na focení newborn (max do 3 týdnů věku), nezoufejte. Dalším krásným obdobím dítěte je věk 3-4. měsíce. Miminko vám trochu povyrostlo, snaží se pást koníčky, je šikovnější, více kouká, možná se nám podaří zachytit první úsměvy. Velmi vhodnou dobou pro focení miminka je 5-6.měsíc. Už nemá sevřené pěstičky, hlavičku už drží pevně a hlavně rádo pase koníčky. Reaguje na náš hlas, hodně se usmívá.

Co s sebou: Na focení nezapomeňte na jednorázovou podložku na přebalování, pleny na přebalování, náhradní oblečení (v tuto dobu některé děti ještě blinkají, případně jim začínají růst zoubky a tedy se zvýší slintání). Často se stává, že koupíte miminku na focení nějaké nové oblečení, ale mimi je má poprvé na sobě až tam, kdy se zjistí, že je mu to buď ještě hodně velké, případně těsné a tak znovu převlékáme. Pak více převlékáme než fotíme nehledě na přibývající mrzutost miminka. Přibalit můžete i oblíbenou hračku (i zvukovou, na kterou reagují) hlavně pro jejich uklidnění. Nezapomeňte na dudlík. 
Pokud již nekojíte, vemte si s sebou pro miminko mlíčko (v ateliéru je mikrovlnka, dá se snadno přihřát).

V ateliéru je k dispozici nepřeberné množství oblečků, čepiček, čelenek, mašliček a jiných ozdob na hlavu, kravat, kukliček, košíků, bedýnek a jiných různých nádob, dek, kožešinek, vln, pozadí a podlah, které využíváme pro focení miminek.
Pokud jste sportovci, hasiči, hudebníci apod., a rádi byste toto promítli do fotky, ráda vás uvítám s těmito rekvizitami, abychom to do fotky zakomponovali.
Jak se říká v jednoduchosti je krása, miminka jsou křehká a krásná a není potřeba, aby je obklopovalo mnoho dekorací.

Inspiraci můžete najít v mé galerii a pokud stále nemáte představu, co na sebe, či jak se barevně sladit, v této galerii uvádím pár tipů (zdroj fotografií: Pinterest, kde najdete i mnoho dalších typů).

Prosím maminky, aby jste přijeli na focení již nalíčené a upravené, abychom neztráceli čas, který můžeme věnovat focení. Pokud máte zájem zajistit služby kosmetičky, vizážistky, tak níže uvádím kontakty na pět z nich, se kterými mám dobré zkušenosti a dobře se mi s nimi spolupracuje (v tomto případě je potřeba při objednávce uveďte, že se jedná o photo makeup a že potřebujete být v danou dobu u mě).

Obecné informace: Kolem 8-9.měsíce vaše batolátko již hezky sedí, některé už lezou a dokonce někteří už stojí i s oporou. V tuto dobu zachytíme další etapu jeho vývoje.
Batolátka jsou již komunikativní, řehtají se už nahlas. Často je s nimi nejlepší spolupráce a focení takového věku je po novorozencích mé druhé nejoblíbenější :)

V tomto věku také děti vše strkají do pusinky, počínaje svých ručiček, po různé předměty. Tedy pro uklidnění vezměte raději z hygienických důvodů vlastní hračku. Nejen že budete mít vzpomínku na to s čím si vaše dítě hrálo, ale hlavně (novou hračku = resp tu co bych nabídla v ateliéru) nemůžeme tak lehce odebrat dítěti na focení jako tu "okoukanou". Jinak příliš na fotografie hračky nedávám, pokud to vyloženě není vašim přáním. Hračka má mít spíše "uklidňující" efekt.

Co je důležité, nezapomeňte svému dítěti vzít náhradní plenu a nějaké občerstvení - i když budou najezeny, většinou jim rychle při focení vyhládne a potom jsou nevrlé. Ideální jsou různé křupky, piškoty, bonbóny (PEZ, FERDA), prostě úplatky, které rychle sní :-). Prosím však nevytahujte je příliš brzy, pak zásoby buď dojdou nebo je batole spíše u zdroje než na plátně, kde jej potřebujeme :) V případě, že děti z jakéhokoliv důvodu nechtějí spolupracovat (jsou unavené, plačtivé, focení přerušíme na nějaké občerstvení, chvíli je necháme oddychnout a nabrat nové síly. Pokud to nepomůže, domluvíme se na náhradním termínu.

V ateliéru mám pro vás mnoho možností pozadí, podlah, dekorací (hudební nástroje, kufry, koše, různé tematické focení - námořník, malíř, kuchař, koupáníčko, pro holčičky různé sukýnky, overálky, korálky, ozdoby do hlavičky). Záleží jen na vašem vkusu, co vyberete. Obecně platí, čím méně tím lépe. Nejkrásnější fotografie jsou když není na fotce nic jiného než dítě. Někdy se to však nesejde s úspěchem a děti naopak nějaké dekorace potřebují, aby se na místě udržely a bavilo je to.

Můžete rovněž vzít i pár oblečků navíc, avšak i zde platí někdy méně znamená více. Děti se všeobecně neradí převlíkají a tím, že bychom je každých pět minut převlíkali, budou jen mrzutější a plačtivé a nemůžeme pak čekat jejich spolupráci. Tedy variant můžete vzít více a domluvíme se v ateliéru, které oblečení bude nejvhodnější. Více než 3x bych však dítě nepřevlíkala - byla by to skutečně na úkor vašich fotografií. Oblečení můžete volit výraznějších barev, vyniknou různé kapuce župánků, hezká barevná deka, lacláčky, šatičky, čepičky, kloboučky, džíny, kravaty,apod.

Inspiraci můžete najít v mé galerii a pokud stále nemáte představu, co na sebe, či jak se barevně sladit, v této galerii uvádím pár tipů (zdroj fotografií: Pinterest, kde najdete i mnoho dalších typů).

Prosím maminky, aby jste přijeli na focení již nalíčené a upravené, abychom neztráceli čas, který můžeme věnovat focení. Pokud máte zájem zajistit služby kosmetičky, vizážistky, Níže uvádím kontakty na ženy, se kterými mám dobré zkušenosti a dobře se mi s nimi spolupracuje (v tomto případě je potřeba při objednávce uveďte, že se jedná o photo makeup a že potřebujete být v danou dobu u mě).

Obecné informace: 
V tomto věku přichází stydění a předvádění. Proto příliš nedoporučuji více lidí u focení než je potřeba. Proto u dětí cca od roku a půl ze zkušenosti přítomnost více osob byla vždy na úkor dobrých záběrů, děti jsou roztěkané, nebo se stydí, předvádí. Tedy pokud je to možné, přijďte ve složení rodiče a vaše děti. Kamarádky, babičky apod. na focení příliš nedoporučuji, pokud to vyloženě není nutné. Pokud chcete fotografie s tetou, prarodiči, je vhodná kombinace nafocení nejdříve vás a vašich dětí a na závěr pak zavolat další osoby. Rovněž focení dvou rodin naráz není příliš vhodné. Ubíráte se o čas, který můžete věnovat pouze vaší rodině a hlavně děti se pak vzájemně rozptylují. Doporučuji tedy v jednu hodinu nafotit jednu rodinu a při střídání se v ateliéru dofotit se spolu, či děti společně, kdy první rodina následně odchází a druhá mi zůstává.
Pokud i doporučení chcete fotit více rodin naráz např. jako dárek pro babičku, počítejte, že je pak cena focení vyšší (uvedeno v ceníku).

Pro dítě můžete vzít jejich vlastní hračky. (velké i malé plyšáky, míč, auto, dinosaury, panenku., zkrátka co vypovídá o jeho oblíbené činnosti.) Budete mít jednak vzpomínku a nebude problém dětem hračku po chvilce odebrat a fotit s něčím jiným. Jinak příliš na fotografie hračky nedávám, pokud to vyloženě není vašim přáním. Hračka má mít spíše "uklidňující" efekt.

Oblečení si děti zpravidla nechají vyměnit maximálně 3x. Potom bývají mrzuté. Proto vezměte jen pár variant oblečení, ze kterých v ateliéru vybereme ty vhodné.

Ať jsou to ony!!! Pokud sportují apod. vezměte slečnám oblečení na balet, klukům míč, dres, raketu, atd, nebo něco co vypovídá o vaší oblíbené činnosti - taťka rybář, fanoušek fotbalového týmu, golfovou hůl či čapku, kopačky, zkrátka cokoliv co vás charakterizuje. Hezké jsou i děti v botách typu "traktory", holčičky v lodičkách apod.

V ateliéru je k dispozici mnoho druhů fotopozadí, podlah, různých doplňků přes "vaření", "koupání", "dílny", "garáže", různých vozíčků, kočárků, bedýnek, košíků, tématických focení /velikonoce, vánoce/. Pro holčičky nepřeberné množství dopňků do hlavy (kytičky, čelenky, korunky), tutu sukýnek, overálků, topíků apod. 

Vzít můžete i očištěné botičky - holinky, tenisky, sandálky.. Případně povětšinou fotíme na boso.

Inspiraci můžete najít v mé galerii a pokud stále nemáte představu, co na sebe, či jak se barevně sladit, v této galerii uvádím pár tipů (zdroj fotografií: Pinterest, kde najdete i mnoho dalších typů).


Na rodinné focení, pokud mohu doporučit, je dobré barevně sladit vaše oblečení. V jednoduchosti je krása a tak super vypadají rifle a bílá tílka, trika, košile s dlouhým rukávem. Také dobře vypadá, když jste barevně nakombinovaní - např. táta se synem modré triko, máma s dcerou růžové, nebo rodiče tak, děti tak, apod. Doporučuji oblečení bez nápisů a aplikací, i když u dětí je většinou problém najít jednobarevné triko :-)

Pro maminky a holčičky jsou krásné různé sukýnky, šatky na ramínka, náramky, sponky do vlasů. Tatínci a chlapečci vypadají dobře v lacláčích, kraťasích, nějaké triko k tomu.Pokud si s výběrem oblečení nevíte rady, můžete toho pobrat více, vyřešíme to na místě (prosím maminky, nezapomínejte i na tatínky :-)).

Fotím většinou na boso. Pokud vyloženě nechcete, je dobré aspoň sladit barevně ponožky, příp. vezměte očištěnou obuv (ne v které přijdete :)). Skutečně nejhezčí a nejpřirozenější je to na boso.

Hodinky nechte doma.

Při výběru oblečení se nebojte zapojit fantazii (jste sportovně založená rodina, chodíte rádi do divadla atd). Zkrátka vezměte co vás napadne. 

Rovněž prosím, abyste přišli na nafocení připraveni /hlavně maminky - nalíčené, načesané, tak jak chcete/, abychom přípravami vás neubírali na čase, který můžeme věnovat focení. Hlavně z důvodů, že děti dlouho pozornost neudrží.

Pokud stále nemáte představu, co na sebe, či jak se barevně sladit, v této galerii uvádím pár tipů (zdroj fotografií: Pinterest, kde najdete i mnoho dalších typů).

Pokud máte zájem zajistit služby kosmetičky, vizážistky, Níže uvádím kontakty na ženy, se kterými mám dobré zkušenosti a dobře se mi s nimi spolupracuje (v tomto případě je potřeba při objednávce uveďte, že se jedná o photo makeup a že potřebujete být v danou dobu u mě). 

Před se domluvíme na cca programu, co byste si tak přestavovali (tedy domluvíme si pořadí záběrů, probereme oblečení) a domluvíme se na barvě pozadí. 

Samozřejmě ne vždy se podaří vše co si naplánujeme. Jak ráda říkám, dospělí míní, děti mění :-) Čím více vy budete v klidu, tím lépe to ponesou i vaše děti (tedy lépe nic neočekávat a ono vás to vždy jen překvapí).

Ze zkušenosti mohu říci, že nejvíce děti reagují první půl hodiny. Pak už nereagují ani na pád letadla, protože podnětů na ně bylo již moc. Možná proto můžete říci, že spěchám, ale je to spíše o tom,že nevím, jak dlouho udržíme pozornost dětí či případně bez pláče). Určitě nezapomínejte na nějaký úplateček (sušenka, ferda bonbonky, pití, aby se mohli také občerstvit). Většinou focení déle než hodinu nenatahuji. Po hodině toho je na dítě tak akorát dost a je to spíše pro něj a vlastně i pro nás trápení než radost. 

Při samotném focení vás v tom určitě nenechám samotné, ale prosím vás o totéž. Přece jen jsem pro ně cizím člověkem navíc v cizím prostředí. Proto se pohybujte a rozesmívejte děti v mojí úrovni a co nejblíže u MĚ !!!! Většinou, když fotím vaše děti, pohybuji se i výškově v jejich úrovni očí či ještě níže. Nebojte se tedy snížit do jejich výšky :) Nestačí za mnou jen stát.. Vaše dítko se pak bude smát do fotoaparátu, vyhneme se zvráceným hlavám do výšky a očím šilhajících do stran apod. 

Našim společným přáním je, aby se vaše dítě v ateliéru cítilo co nejpříjemněji a focení ho bavilo a tím, že necháte vše na "nějaké cizí tetě" (rozumějte na mně :-)) toho bohužel (záleží na povaze vašeho prcka) nemusíme docílit. S dítětem tedy po dobu focení komunikujte, nebojte se zpívat, říkat básničky, využít všech fint k vyloudění výrazů, které se vám doma líbí. Přece jen dítě v cizím prostředí se musí nejdříve rozkoukat a hlavně se s vámi cítit v bezpečí. A proto si často říkám, že bych chtěla mít v ateliéru kameru směrem na nás (tedy jak tam kolikrát trdlujeme, tleskáme, zpíváme, žvatláme, houkáme.. :-)), abychom se na sebe mohli kolikrát podívat, co jsme schopni my rodiče pro spokojenost dítěte udělat :) (Musím říct, že se setkávám s 95% rodičů, kteří jsou naprosto v pohodě a opravdu takto fungují. U zbývajících 5% mám někdy pocit, že mi předají dítě a děj se vůle..aneb ukaž tetko co dokážeš :-)

Snažím se uhlídat vše co se dá - od nastavení světel, fotoaparátu, vašich úsměvů a úhly, ze kterých nejlépe vše vystihnout. Je však možné, že mi může uniknout rozepnutý knoflík, odstátý vlas, vytáhnutá kapsa, odhalený pupík, záda.. Uvítám tedy hlídání detailů i od Vás ač se snažím vše hlídat... :-)

Vašim úkolem je hlídat své děti (ateliér je malý a na rozběh to tam skutečně není a nerada bych, aby na vaše děti něco spadlo apod). Při focení rozesmívat, zaujmout a bavit. Oč lépe a v pohodě zvládneme focení o to přirozenější fotografie pak vzniknou. Děti nebudou dělat to,co chceme MY...ale jen TO, pro co je získáme.


Na nafocení přijďte odpočinutá, vyspalá, abyste neměla kruhy pod očima. Prosím, abyste na nafocení přišla nachystaná (co do líčení, účesu), abychom si po ujasnění volby pozadí a vaši představy mohly rovnou vrhnout na focení.
Líčení si můžete zajistit sama svépomocně, ale na tento styl focení 100% doporučuji zajistit služby kosmetičky, vizážistky. Níže uvádím kontakty na ženy, se kterými mám dobré zkušenosti a dobře se mi s nimi spolupracuje (v tomto případě je potřeba při objednávce uveďte, že se jedná o photo makeup a že potřebujete být v danou dobu u mě).

Na začátku focení si rovněž ujasníme, jaký styl focení požadujete - zda beauty, boudoir, glamour, nebo akty.
Zatímco beuaty, glamour a akty se fotí v klasickém ateliéru na pozadí, kde si můžeme pohrát se světly a stíny, pro boudoir, který mám osobně nejraději je nachystána pro vás místnost, kde si budete připadat jako na zámku (retro nábytek, postel, svíčky, toaletní stolek apod). I zde se dá fotit jak nahota, tak i přirozená "zakrytá" krása.. avšak za plného osvětlení.
A samozřejmě se dá domluvit i na focení venku, kde pak je na vás, kam to máte srdcem nejblíže (město, ulice, nebo nějaké rozbořené staveniště), nebo naopak vás to táhne do přírody (les, louka, rybníky)..

 Zda budete chtít fotit v civilním oblečení, nebo jen ve spodním prádlem, nebo vás budeme fotit stylem "zakrytá krása" (v ateliéru je možno využít různých pláten pro tyto účely), případně úplně nahatou apod. Rozhodně vás do nahoty nutit nebudu, je na vás, který styl fota si zvolíte.

Na foto ve spodním prádle je dobré si vždy vzít kombinaci stejného spodního prádla (a to nejlépe v tmavé i světlé variantě, abychom měly na výběr). Pozor však na upnuté a elastické spodní prádlo - pokud plánujete focení nahoty jsou pak zbytečně vidět otlačeniny a proto je lepší přijít v něčem volnějším.
Rovněž můžete vzít více variant oblečení - rifle, triko, tuniky, topy, šaty, sukně, nějaký retro obleček, uniformu, kroj, zkrátka, to co vás vystihuje, případně, to co by napomohlo docílit fotografií dle vaší představy. Rovněž můžete vzít různé bižu doplňky apod.

Nebojte se svěřit s nápadem, pózou apod, která by se vám na nafocení líbila. Stejně tak pokud by se vám něco nelíbilo, nebylo vám příjemné, nebojte se mi to sdělit.

Každá žena má několik tváří a během focení si je můžete vyzkoušet. Berte to prosím jako typy:

Můžete být SEXY: podvazky, sexy spodní prádlo, punčochy, lodičky na vysokém podpatku, kožichy, korzety, diamanty, šperky od partnera.

Můžete být ROMANTICKÁ: volné halenky, květované vzory, svetříky přes jemné spodní prádlo, topy, kde jde dobře sundat ramínko nebo obě, letní šatičky, zajímavá bižu, stuhy, květované, pastelové lodičky, šátky...

Můžete být ELEGANTNÍ: jednoduché a také elegantní kousky oblečení - například zajímavě řešené bod, bílá / černá pánská či dámská košile, rafinovaný župánek, krajková trička, topy s průhlednými zády s geometrickým vzorem, antické šáty, večerní šaty, klasické lodičky...

Nebo to budete PROSTĚ VY... tričko, svetr, pyžamo, pletené ponožky, partnerovy trenýrky, oblíbené džíny, tílko a kalhotky. Dobře se také pracuje s jednoduchými šátkem či prostěradlem. 

Vždy mějte na paměti, že oblečení by mělo vyzdvihnout vaše přednosti a skrýt nedostatky. Pokud jste silnější hodí se dobře padnoucí korzety, bolerka, košile, svetry s velkým výstřihem, večerní šaty, šály, sáčka a zajímavé halenky. Pokud máte menší ňadra a chcete to skrýt, vhodné jsou volnější blůzy, zajímavé topy, push-up podprsenky, gelové vycpávky, podprsenky s krajkou přes oblast mezi prsy. Pokud máte velmi velká prsa, zkuste zajít do obchodu se spodním prádlem, kde vám najdou vhodnou podprsenku pro vás, která vám zlepší držení těla, která vás zeštíhlí pod prsy a dá jim pěkný tvar. 

Pokud máte krátké a silné nohy, hodí se leginy a kalhoty s vyšším pasem v kombinaci s lodičkami v tělové barvě. 

Prosím, ať donesete cokoliv, ustřihněte si doma prosím cedulky či visačky z oblečení.

Pokud stále nemáte představu, co na sebe, či jak se barevně sladit, inspiraci najdete v mé galerii a pak v této galerii uvádím pár tipů (zdroj fotografií: Pinterest, kde najdete i mnoho dalších typů).


Focení teenagerů je velice specifické.
Každý teenager se věnuje něčemu jinému, každého baví něco jiného.
Sami víte jaký styl mají a rozhodně bych je nenutila na fotografie tohoto typu do ničeho v čem se necítí, takže např. teenager, který poslouchá rock těžko půjde do saka atd :) Nebo slečna, která nerada podpadky a šatičky vám rozhodně na focení nepřikývne pokud ji do nich budete nutit :-)
Nechte to tedy hlavně na nich, ať jsou na fotografiích uvolnění, focení je baví a hlavně aby se cítili, že mají právo si vybrat!

Moje doporučení:
Outfit: ladila bych dle typu hudby, který je jim blízký (hip hop, dance, rock...).
Doplňky: barevné tenisky, šátky, kravaty, bekovku, tablet, knížku, skejt, koloběžku, tašku s noťasem, sportovní tašku, kabelku, sportovní či jezdecké náčiní, mobil, sluchátka, tisíc náramků či gumiček na ruku... apod.
Na focení budou uvolněni pokud si budou moci vzít s sebou kamarádku či kámoše.
I kdyby si chtěli obarvit vlasy na zeleno, nechte je ! :) (Nyní jsou v drogerii dostupné pudrové jednorázové barvy, které hned večer mohou smýt :)).

Zkrátka jejich pohoda je to nejlepší, co ně můžeme udělat :)

Slečnám na tento styl focení 100% doporučuji zajistit služby kosmetičky, vizážistky. Níže uvádím kontakty na ženy, se kterými mám dobré zkušenosti a dobře se mi s nimi spolupracuje (v tomto případě je potřeba při objednávce uveďte, že se jedná o photo makeup a že potřebujete být v danou dobu u mě). 

Na rodinné fotografie určitě doporučuji se sladit. Pár tipů co na sebe a v jakých barvách najdete zde.


Na focení párů v ateliéru není třeba ničeho zásadního. Samozřejmě je lepší, když jste barevně sladěni, ale není to povinnost.

Tipy, k tomu co na sebe najdete na Pinterestu (případně zde v galerii, kde pár z nich uvádím).

Pokud máte nějaký společný  zájem - styl hudby, sport, cestování, vezměte s sebou, co uznáte za vhodné - např. golfové hole, metalová trička, hasičskou výbavu apod, zkrátka cokoliv co by vám pomohlo k netuctovým fotografiím :) 

Pokud nic takového nemáte, nemusíte si brát nic, jen např. dvě tři varianty oblečení, abychom měli na výběr.

Focení může probíhat "jen tak", abyste měli vzpomínku, případně to může být v rámci "tréninku" na svatební focení. Před svatbou si pak projdeme nejen místa, kde bude probíhat svatební focení, ale také se lépe poznáme a ujasníme si vaše představy na svatební den. Pořízené fotografie můžeme také lze využít na svatební oznámení.

Foto párů nebo rande, je krásné nejen v ateliéru, ale hlavně v přirozeném prostředí, které nám nabízí exteriér.

Na tento styl focení 100% doporučuji zajistit služby kosmetičky, vizážistky. Níže uvádím kontakty na pět z nich, se kterými mám dobré zkušenosti a dobře se mi s nimi spolupracuje (v tomto případě je potřeba při objednávce uveďte, že se jedná o photo makeup a že potřebujete být v danou dobu u mě). 

Zarezervujte si termín

Pokud si chcete domluvit fotografování na konkrétní termín, můžete si ho u mě rezervovat. Pokud chcete mít jistotu, neodkládejte prosím rezervaci až na poslední chvíli!